PHACE

PHACE

NEOSIGNAL RECORDINGS // DE

Projekt Phace drtí veškeré hranice dnešního drum&bassu. S chirurgicky vyspělou přesností operuje zlomené a nepoddajné beaty v originální a nijak okoukanou celistvost. Phace společně s Misanthorpem hrdě prezentují svou značku Neosignal a Neodigital.

Prolínající se s orchestrálním a čistě linoucím se příběhem nového zvuku, jsou výsledkem dlouholetých kvalit a pohledu trochu jiným směrem. Ten vrývá projektu Phace nekonečně chvályhodnou originalitu, která dává dnešnímu posluchači zcela nový rozměr.

----------------------

His sound is best described by twisted bass, rhythmical experimentation, high contrast ambience, deep cinematic themes, explosive energy, and yet human analog soul and funk. One can easily say that within this style of music it is quite hard to find a comparable contemporary artist shaping a sound and musical movement in a similar way. PHACE’s music is released on the world’s biggest indie labels such as VISION, OWSLA, MAU5TRAP, SHOGUN AUDIO, VIRUS, CRITICAL, SUBTITLES (amongst others), and of course his own imprint NEOSIGNAL RECORDINGS.
Only two words are necessary to summarise the creative work of the artist named PHACE - Pioneering and Progressive .. and of course headlining NOISIA INVITES stage on LET IT ROLL WINTER 2015.


   


Kontakt

Všeobecné informace

info@letitroll.cz

Promotér, partneři

Zdeněk Souček

suki@letitroll.cz

PR Manažer, marketing

Michal Karmazin

michal@letitroll.cz

Artist management

Kryštof Benca

krystof@letitroll.cz

Produkce, office

Veronika Jirků

office@beatpromotion.cz

EU Bus Tours

Jozef Šiarik

jozef@letitroll.eu

Czech republic PR, Akreditace

Ondřej Vrba

ondra@letitroll.cz

Partneři

Marek Vohralík

marek@letitroll.cz

Worldwide PR, Marketing

Miki Němec

miki@letitroll.eu

Stánky, gastro

 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ 2017

Doprovodné aktivity

aktivity@letitroll.cz


Odkazy

Sledujte nas